05-02-2018

Zajęcia adaptacyjne

Małe dziecko jest bardzo mocno związane emocjonalnie z rodzicami. Jedną z najważniejszych potrzeb dziecka jest potrzeba bezpieczeństwa. Często jest ona zaburzona w momencie rozłąki dziecka z rodzicami, osobami najbliższymi jego otoczeniu, dzieje się to w chwili, kiedy dziecko po raz pierwszy zostaje w żłobku. Małe dzieci mają słabo rozwiniętą orientację w czasie i przestrzeni. Dominujące uczucie lęku, blokuje chęć poznania nowego miejsca, dlatego dziecko nie zwraca uwagi na to co się wokół niego znajduje. Dziecko nie jest w stanie zainteresować się zabawą czy zabawkami. Przez cały czas skupia się na swoich emocjach. Zajęcia te mają na celu wprowadzić dziecko w świat rówieśników i żłobkowych zasad, unikając lęku i dodatkowego stresu.

W trosce o nasze najmłodsze dzieci stworzyliśmy program adaptacyjny.

W przygotowaniu dziecka do nowego etapu w jego życiu bardzo ważną rolę odgrywają rodzice .

W okresie poprzedzającym przyjście dziecka do żłobka należałoby przedstawić placówkę jako coś miłego, przyjemnego, gdzie czeka go mnóstwo zabaw i niespodzianek. Należy stopniowo oswajać dziecko z nowym otoczeniem.

Można umożliwić dziecku zabawę na terenie Placówki np. w ogrodzie, dzięki czemu stanie się dla niego bliższa.

Ważne jest również to aby rodzic mówił dziecku, że przyjdzie np. „po obiadku a nie za chwilę”, „po spaniu, a nie za godzinkę” gdyż dziecko nie potrafi orientować się jak długo trwa chwila lub godzina ale potrafi dobrze kojarzyć fakt obiadu i leżakowania.

W okresie adaptacji dziecka ważną rolę spełnia bezpośredni personel pracujący z dziećmi, który wspiera dzieci i ich rodziców w tym trudnym adaptacyjnym czasie.

Jak możemy pomóc swojemu dziecku
1. Już jakiś czas przed planowanym terminem oddania malucha do żłobka ureguluj mu rozkład dnia według tego rytmu jaki tam obowiązuje
2. Jeśli tylko jest to możliwe, w początkowym okresie adaptacji (tydzień, dwa) zostawiaj maluszka w żłobku na króciutko
3. Pożegnanie musi trwać jak najkrócej
4. Jeśli Twoje dziecko weszło już na salę, nie zaglądaj by zobaczyć, co robi jak się bawi, czy płacze.
5. By było mu łatwiej bez Ciebie, możesz zostawić Maleństwu, które rozumie już więcej, na początku coś co do Ciebie należy, co kojarzy się tylko z Tobą.
6. Nie opowiadaj dziecku zbyt wiele o tym jak będzie w Żłobku. Nie wiesz jak będzie.
7. Nie obiecuj nagrody materialnej, zabawki, słodyczy za to że Twój synek lub córeczka zostanie bez Ciebie- i nie będzie płakać.
8. Bądźcie konsekwentni.
9. Działajcie wspólnie
10. Pamiętaj, że każde dziecko ma swój czas dorastania do wymogów życia