02-02-2018

Sławni Montessorianie

„Czy to przypadek, że wielu indywidualistów w czołówce innowacji i kreatywności w naszej kulturze jest absolwentami Montessori” http://www.pcm.edu.pl

Oceńcie sami! Poniżej prezentujemy sylwetki wybranych absolwentów przedszkoli, szkół w których realizowany był program w oparciu o pedagogikę Montessori. Ich sukces i osiągnięcia to wynik wielu lat pracy, ale czy może być przypadkiem fakt, że oni wszyscy w swojej edukacji mięli kontakt ze słynącej z wzmacniania kreatywności metody?

JACQUELINE KENNEDY ONASSIS

Jacqueline Lee „Jackie” Bouvier Kennedy Onassis – małżonka 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy’ego, pierwsza dama od 1961 do śmierci męża w 1963 roku.

 

KSIĄŻE WILLIAM I GEORGE

Książe William oraz Książe Harry, członkowie rodziny królewskiej Wielkiej Brytanii. Syn księcia Williama również jest edukowany metodą opartą o pedagogikę Marii Montessori.

Prince George’s school: what makes the Montessori way so special?

 

SERGEY BRIN

Sergey Brin, właśc. Siergiej Michajłowicz Brin – amerykański programista i przedsiębiorca rosyjskiego pochodzenia. Współtwórca najpopularniejszej obecnie wyszukiwarki internetowej Google. Według Brina podejście Montessori zaszczepiło w nim umiejętność autonomicznego decydowania o swoich sprawach i motywację, ale również pragnienie przemiany przyjętego sposobu myślenia i tworzenia nowych pomysłów, nowych sposobów na zrobienie czegoś w sposób odmienny.

Google Founders Talk Montessori

 

LARRY PAGE

Lawrence (Larry) E. Page – amerykański programista, współtwórca najpopularniejszej obecnie wyszukiwarki internetowej, Google. Od września 1998 roku nieprzerwanie jest członkiem zarządu Google Inc. W jednym z wywiadów stwierdził wprost, że największy wpływ na jego osiągnięcia miała właśnie edukacja Montessori, zwłaszcza w wieku przedszkolnym. Współtwórca Google podkreślił, że to wtedy nauczył się kreatywnie myśleć i odkrył wolność w rozwijaniu swoich zainteresowań.

Google Founders Talk Montessori

 

JEFF BEZOS

Jeff Bezos- twórca, prezes, dyrektor generalny i przewodniczący zarządu Amazon.com. Bezos ukończył Uniwersytet w Princeton. W 1999 r. magazyn „Time” wybrał go osobowością roku.
W 2000 r. założył przedsiębiorstwo przemysłu astronautycznego Blue Origin.  Na początku sierpnia 2013 r. kupił The Washington Post za 250 mln. dolarów w gotówce.

Here’s how Jeff Bezos maintains laser focus

 

JULIA CHILD

Ikona amerykańskich programów kulinarnych, spopularyzowała w USA francuską kuchnię. Autorka książek kucharskich (najważniejsza to Mastering the Art of French Cooking z 1961).  Była pierwszą gwiazdą kulinarną w historii telewizji. Była absolwentką najbardziej prestiżowej szkoły kucharskiej – Le Cordon Bleu w Paryżu.

http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,96856,7103518,Tu_Julia_Child__Bon_appetit_.html

 

ANNA FRANK

Anna Frank, słynna kronikarka II wojny światowej. Autorka pamiętnika pisanego podczas ponad dwuletniego pobytu w ukryciu jej rodziny oraz czwórki znajomych w czasie  nazistowskiej okupacji Holandii. Na podstawie jej zapisów wydano książkę Dziennik Anne Frank.

 

http://www.annefrank.org/en/

 

 

GABRIEL GARCIA MARQUEZ

Kolumbijski powieściopisarz, dziennikarz i działacz społeczny. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W uzasadnieniu napisano, iż nagrodę otrzymał za „powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu”. Autor między innymi powieści Sto lat samotności.

https://montessoriobserver.com/2014/04/20/the-montessori-marquez-connection-with-links/

 

THOMAS BERRY BRAZELTON

Thomas Berry Brazelton to amerykański pediatra i autor ponad 200 naukowych publikacji, publikacji prasowych oraz 24 książek. Jest również współtwórcą Parent Action (Akcji Rodzicielskiej) i bierze udział w posiedzeniach National Commission on Children (Komisji do Spraw Dzieci).

https://www.webmd.com/t-berry-brazelton

 

GEORGE CLOONEY

amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Laureat Oscara oraz Złotego Globu za rolę w filmie Syriana oraz za rolę w filmie Bracie, gdzie jesteś? braci Coen. W 2013 roku ponownie zdobył Oscaraza rolę w filmie Operacja Argo.

 

JOSHUA BELL

Amerykański skrzypek, naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 4 lat. W wieku 14 lat zadebiutował jako solista w Orkiestrze Filadelfijskiej pod batutą włoskiego dyrygenta Riccardo Muti. Joshua jest partnerem artystycznym Saint Paul Chamber Orchestra oraz przyjezdnym profesorem Royal Academy Of Music w Londynie.

Violinist Joshua Bell turns train station into concert hall 

 

WILL WRIGHT

Will Ralph Wright amerykański projektant gier komputerowych i współzałożyciel firmy produkującej gry, Maxis. Zaprojektował symulacyjne gry komputerowe takie jak: SimCityThe Sims i Spore.

Will Wright robi zabawki, które tworzą światy